Czy wiesz, że koty mają swoje święto? Jest nim Międzynarodowy Dzień Kota obchodzony w lutym. Jeżeli masz w domu mruczka, bądź też po prostu należysz do miłośników kotów, to datę tę warto na pewno odpowiednio uczcić. W końcu zgodzisz się chyba, że nasze życie bez kotów nie byłoby takie samo? W jaki sposób można zatem świętować Dzień Kota? W naszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ciekawych pomysłów.
Kiedy jest Dzień Kota?
Międzynarodowy Dzień Kota obchodzony jest zaraz po walentynkach, a konkretnie 17. lutego. Jako pierwsi tego dnia zaczęli świętować go Włosi. Robią to już od 1990 roku, a więc ponad 30 lat. W Polsce święto to zaczęło być obchodzone nieco później. Nasze rodzime mruczki mają swój dzień od 2006 roku.
Co ciekawe, Dzień Kota świętowany jest w różne dni, w zależności od kraju. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii przypada na 8. sierpnia, w Stanach Zjednoczonych na 29. października, a w Japonii na 22. lutego. Największymi kociarzami są chyba Włosi. Poza wspomnianym już Międzynarodowym Dniem Kota przypadającym na 17. lutego mają bowiem również drugie kocie święto! Jest nim obchodzony 17. listopada Dzień Czarnego Kota.
Dlaczego Dzień Kota obchodzony jest 17. lutego?
Międzynarodowe święto kotów obchodzone 17. lutego to pomysł włoskiej dziennikarki Claudii Angeletti. Jako jednocześnie dziennikarka, właścicielka i miłośniczka kotów zwróciła się ona z prośbą do czytelników magazynu "Tuttogatto", aby zaproponowali datę, która byłaby odpowiednia na świętowanie Dnia Kota. Ostatecznie ustanowiono go właśnie 17. lutego.
Warto mieć świadomość tego, że data Dnia Kota została wybrana nie przez przypadek. Luty jest bowiem miesiącem zodiakalnego Wodnika. Osoby spod tego znaku, podobnie jak koty, są niezależne i chodzą własnymi ścieżkami. 17 to zaś dla Włochów liczba jednocześnie tajemnicza i pechowa. Tajemnicze są dla nich również koty, a jako że czarny kot przebiegający drogę jest dla Włochów oznaką pecha, podobnie zresztą jak dla Polaków, ostatecznie to ten dzień wybrano na to święto.
Dlaczego w Polsce również obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota 17. lutego? To właśnie ten dzień zaproponował bowiem pomysłodawca obchodów Dnia Kota w naszym kraju, czyli Wojciech Albert Kurkowski. Święto kota obchodziliśmy po raz pierwszy w 2006 roku z inicjatywy miesięcznika "Kot" i Cat Club Łódź.
Skąd wziął się pomysł na Światowy Dzień Kota? To warto wiedzieć
Warto mieć świadomość tego, że za obchodami Dnia Kota stoi słuszna idea. Celem ustanowienia tego święta było bowiem nie tylko podkreślenie ważnej roli kotów w życiu człowieka, ale także zwiększenie świadomości dotyczącej problemu kociej bezdomności. Niestety bezdomne koty to wciąż ogromna część kociej populacji, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dzień Kota ma więc przypominać nam o tym, że wiodą one trudny koci los i bardzo potrzebują naszego wsparcia.
Wspomniany już pomysłodawca obchodów Dnia Kota w Polce, czyli Wojciech Albert Kurkowski, również wspiera bezdomne koty poprzez zorganizowane akcje "rasowce-dachowcom". W ramach tej inicjatywy kluby zrzeszone w Felis Polonia przygotowują dla bezdomnych kotów różnego rodzaju dary.
Jak obchodzić Międzynarodowy Dzień Kota? Nasze propozycje
Światowy Dzień Kota jest na pewno doskonałą okazją na świętowanie! Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem kota, czy też po prostu miłośnikiem kotów różnej maści, możesz zrobić tego dnia coś wyjątkowego. Co takiego? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.
1. Co możesz zrobić na Dzień Kota dla swojego pupila? Pomysły dla kocich opiekunów
Szacuje się, że koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na całym świecie. Kota w swoim domu ma mniej więcej co piąty Polak. Jeśli zwierzak ten mieszka również pod Twoim dachem, to na pewno ma dla Ciebie szczególne znaczenie. Z okazji Dnia Kota warto mu to okazać. Mamy na to kilka pomysłów.
Prezent na Dzień Kota – co wybrać dla pupila?
Jako ludzie lubimy dostawać z okazji swoich świąt różnego rodzaju upominki. Dlaczego więc nie podarować jakiegoś swojemu pupilowi? Jeżeli Twój kot jest prawdziwym łasuchem, to dobrym wyborem mogą okazać się w tym przypadku smakołyki. Jakie? Każdy właściciel kota najlepiej wie, co lubi jeść jego podopieczny, a więc trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Mogą być to np. smakołyki z suszonego mięsa, przysmaki dentystyczne, czy też tzw. smaczki funkcjonalne, które wpływają korzystnie na kocie zdrowie. Poza tym do wyboru masz też różnego rodzaju smakowite mokre karmy – koty z reguły za nimi przepadają. Szeroki wybór kocich przysmaków czeka na Ciebie np. w ofercie naszego sklepu internetowego.
Jeśli Twój zwierzak dostaje na bieżąco sporo różnego rodzaju smaczków, to możesz zdecydować się również na zabawkę. Zazwyczaj koty lubią się bawić, choć nie jest to oczywiście reguła. Myszki, piłeczki, czy też różnego rodzaju wędki – opiekun wie najlepiej, co lubi robić jego zwierzak, a więc decyzja dotycząca wyboru zabawki należy do Ciebie.
Twój czas i uwaga jako prezent dla pupila na Dzień Kota
Nie chcesz lub nie możesz kupić pupilowi prezentu? Nic straconego. W takim razie zadbaj o to, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Kota, poświęcając mu swój czas i uwagę. Niektóre koty lubią się bawić, inne całkiem chętnie uczą się sztuczek czy poddają czesaniu lub głaskaniu. A może zrobisz kotu małe SPA? Popołudnie z pupilem w roli głównej to doskonały sposób na to, aby okazać mu swoją troskę.
2. Zdecyduj się na piękny gest i wesprzyj w Światowy Dzień Kota bezdomne koty
Domowe koty to prawdziwi szczęściarze. Niestety nie wszystkie mruczki mają ciepły dom, kochających opiekunów i zawsze pełną miseczkę. Musisz wiedzieć, że w maju 2024 roku opublikowano raport, zgodnie z którym liczba bezdomnych zwierząt w Polsce wynosi aż 950 tysięcy. Według szacunków w naszym kraju na ulicy mieszka aż 750 tys. bezdomnych kotów i 75 tys. bezdomnych psów. W schroniskach i fundacjach przebywa natomiast 32,5 tys. kotów i 92,5 tys. psów. Światowy Dzień Kota może być więc doskonałą okazją, aby je wesprzeć. Jak to zrobić?
Kup dla bezdomniaków karmę
Bezdomne koty, zarówno te na ulicy, jak i te w schroniskach czy fundacjach, potrzebują najczęściej karmy. Warto więc im taką karmę zakupić. Staraj się jednak stawiać przy tym na karmy o wysokiej zawartości mięsa – marketowe karmy oparte są często na zbożach, które nie są dla kotów zdrowe i mogą powodować różnego rodzaju problemy trawienne czy alergie. Pamiętaj więc, że nie zawsze liczy się ilość – zazwyczaj lepiej kupić mniej karmy dobrej jakości niż dużo pokarmu jakości słabej. W schroniskach i fundacjach często brakuje też karm specjalistycznych dla zwierząt chorych, żwirku, czy też suplementów. Warto zrobić więc pewne rozeznanie, co jest akurat potrzebne.
Poświęć swój czas i zaangażuj się w kocią akcję
Chcąc wesprzeć bezdomne zwierzęta, możesz też zaangażować się w jakąś akcję. Opcji jest w tym przypadku wiele. Z okazji Dnia Kota często organizowane są różnego rodzaju wydarzenia. Wiele schronisk i fundacji potrzebuje też wolontariuszy, którzy mogą zaopiekować się kotami, czy też zabrać je do weterynarza. Poszukaj, a na pewno coś znajdziesz.
3. Jak jeszcze można świętować Międzynarodowy Dzień Kota?
Sposobów na to, aby świętować Światowy Dzień Kota, jest w praktyce całe mnóstwo. Co jeszcze możesz zrobić? Oto kilka naszych propozycji.
Adoptuj kota
Adopcja to jeden z najpiękniejszych gestów, jakimi możesz uczcić Dzień Kota. Jeżeli od jakiegoś czasu rozważasz adopcję, to jest to doskonała okazja, aby wcielić ten pomysł w życie. Jak już wiesz, potrzebujących bezdomnych kotów jest niestety naprawdę sporo.
Udostępnij bezdomne koty na mediach społecznościowych
Nie możesz adoptować kota? A może jeden już u Ciebie mieszka? W takim razie z okazji Międzynarodowego Dnia Kota możesz spróbować pomóc znaleźć dom kotom, które jeszcze go nie mają. Najprostszym na to sposobem jest udostępnianie ich na mediach społecznościowych, np. Facebooku.
Pomóż szerzyć edukacyjne i uświadamiające treści
Zwiększenie świadomości i wrażliwości ludzi na trudny koci los jest w dalszym ciągu bardzo potrzebne. Możesz w tym pomóc, i to na wiele sposobów. Stwórz edukacyjny filmik, plakat, grafikę, czy też po prostu podziel się gotowymi materiałami w sieci. Małe gesty bywają czasami naprawdę ważne.
Zorganizuj zbiórkę darów na rzecz schroniska lub fundacji
Zbiórka darów to rozwiązanie, które umożliwia jednocześnie zwiększenie świadomości i wymierną pomoc. Zaproś do zabawy swoich bliskich i znajomych i wspólnie cieszcie się z pomocy zwierzętom. Podczas takiej zbiórki możecie zbierać m.in. karmę, żwirek, czy też różnego rodzaju akcesoria dla kota. Możecie też zapytać o listę potrzeb okoliczne schronisko czy fundację. A może zorganizujecie kocią imprezę, na którą każdy przyniesie wybrane przez siebie dary? W końcu kto powiedział, że zabawy nie można połączyć z pomaganiem?
Międzynarodowy Dzień Kota to z całą pewnością święto, o którym warto pamiętać i w które warto się zaangażować. Mamy nadzieję, że nasze pomysły przypadły Ci do gustu i wiesz już, jak będziesz je obchodzić. Pamiętaj jednak, że kotom warto okazywać swoją miłość i wsparcie nie tylko w dniu ich święta – w końcu każda okazja jest dobra, aby zrobić dla zwierząt coś wyjątkowego.