do kasy suma: 0,00 zł
Promocje
NP Adult Cat Sensitive Digestion indyk & jagnięcina 400g
NP Adult Cat Sensitive Digestion indyk & jagnięcina 400g

16,00 zł

Cena regularna: 20,00 zł

Najniższa cena: 16,00 zł
OP.
NP Lifestyle GF Salmon & Krill Sterilised Adult Cat 1,5kg
NP Lifestyle GF Salmon & Krill Sterilised Adult Cat 1,5kg

54,40 zł

Cena regularna: 64,00 zł

Najniższa cena: 64,00 zł
OP.
TPL Ultra Natural Care Keratin & Gloss Shampoo 3785ml
TPL Ultra Natural Care Keratin & Gloss Shampoo 3785ml

252,80 zł

Cena regularna: 316,00 zł

Najniższa cena: 158,00 zł
OP.
NP Sterilised Long Hair Poultry Adult Cat 7kg
NP Sterilised Long Hair Poultry Adult Cat 7kg

174,60 zł

Cena regularna: 194,00 zł

Najniższa cena: 194,00 zł
OP.
TPL Ultra Natural Care Intense Hydrate Mask 3785ml
TPL Ultra Natural Care Intense Hydrate Mask 3785ml

288,80 zł

Cena regularna: 361,00 zł

Najniższa cena: 180,50 zł
OP.
NP Sensitive Digestion Adult Cat 7 kg
NP Sensitive Digestion Adult Cat 7 kg

182,70 zł

Cena regularna: 203,00 zł

Najniższa cena: 203,00 zł
OP.
TPL Ultra Natural Care Volume Boost Mask 3785ml
TPL Ultra Natural Care Volume Boost Mask 3785ml

309,60 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 193,50 zł
OP.
NP Sterilised Poultry Adult Cat 7 kg
NP Sterilised Poultry Adult Cat 7 kg

173,70 zł

Cena regularna: 193,00 zł

Najniższa cena: 193,00 zł
OP.
NP Snacks Soft Chicken Bites 75g dog 
Delikatne kawałki kurczaka
NP Snacks Soft Chicken Bites 75g dog Delikatne kawałki kurczaka

8,50 zł

Cena regularna: 10,00 zł

Najniższa cena: 8,50 zł
OP.
NP SC Red Coat Grain Free Weight Control with Herring Adult All breeds 150g DENTAL
NP SC Red Coat Grain Free Weight Control with Herring Adult All breeds 150g DENTAL

16,15 zł

Cena regularna: 19,00 zł

Najniższa cena: 16,15 zł
OP.
NP Skin and Coat Dog Adult with Chicken and Salmon 100 g
NP Skin and Coat Dog Adult with Chicken and Salmon 100 g

3,60 zł

Cena regularna: 4,00 zł

Najniższa cena: 3,60 zł
szt.
NP SC Snacks Rabbit Ears with Fish 75g dog 
Królicze uszy z rybą
NP SC Snacks Rabbit Ears with Fish 75g dog Królicze uszy z rybą

7,65 zł

Cena regularna: 9,00 zł

Najniższa cena: 7,65 zł
OP.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak odchudzić psa i czy można zrobić to bezpiecznie?

Niestety psy także dotyczy problem nadwagi lub otyłości. Sprzyjają temu leniwe drzemki na kanapie i nielimitowane przekąski. Od kilku lat zauważyć można, że coraz więcej czworonogów zmaga się z nadprogramowymi kilogramami. Prowadzić to może do poważnych problemów natury zdrowotnej u pupila. Jak poznać, że masa ciała zwierzaka jest zbyt duża? Jak skutecznie odchudzić psa? 

Jakie są najważniejsze przyczyny otyłości u psów?

Okazuje się, że w przypadku psów skłonność do nadmiernego przybierania na wadze to problem dość skomplikowany. Nadwaga wynikać bowiem może z czynników środowiskowych, zdrowotnych, genetycznych i żywieniowych. Dochodzi do niej, gdy ilość energii dostarczanej psu z pożywieniem jest za duża w stosunku do jego zapotrzebowania. Tak jest niezależnie od przyczyny tego stanu rzeczy. Wtedy zwierzę nie jest w stanie w 100% wykorzystać danej energii i magazynuje ją w formie tkanki tłuszczowej. 

Zaczyna się na ogół niewinnie. Psiak dostaje dodatkową przekąskę lub dokładkę w czasie posiłku. Duże znaczenie ma także tryb życia czworonoga. Pies, który dużo je i jest łakomczuchem, ale mało czasu spędza na spacerach i zabawach, będzie mieć problemy z utrzymaniem szczupłej sylwetki. W innej sytuacji jest pies, który lubi jeść, ale i dużo się rusza. 

Mocno narażone na nadwagę są psy po kastracji i te w wieku 5-7 lat. Dochodzi bowiem wówczas do spowolnienia metabolizmu i ograniczenia aktywności fizycznej. Czasem otyłość w przypadku zwierząt wynika z chorób np. niedoczynności tarczycy. Bywa też skutkiem predyspozycji rasowych. Przykładem są labradory. 

Czy pies ma problem z nadwagą? Jak można to sprawdzić?

Nadprogramowe kilogramy u psa niekiedy dobrze zamaskować może jego puszysta sierść. Dlatego sylwetkę swojego czworonoga należy regularnie kontrolować. Z pomocą przychodzi tutaj specjalna skala BCS. U otyłego psa nie ma wcięcia w talii. Jego brzuch jest obwisły, a żebra w zasadzie niewyczuwalne. W okolicach ogona i lędźwi pojawiają się fałdy tłuszczu.

U psów rasowych wagę można odnosić do wzorca. Zdaniem ekspertów o nadwadze u psa mówi się wtedy, gdy jego masa jest o minimum 10% wyższa od wagi optymalnej. Otyłość diagnozowana jest po przekroczeniu wagi wzorcowej o ponad 20%. 

Dlaczego nadwaga u psa jest niebezpieczna?

Jak odchudzić psa i dlaczego jest to konieczne? Otyłości u zwierzaka nigdy nie wolno bagatelizować. Razem ze wzrostem masy ciała rośnie także ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Pojawić się też mogą problemy ze stawami, a także zaburzenia hormonalne i metaboliczne. Nadprogramowe kilogramy źle wpływają na kondycję i ogólne samopoczucie psa. Czworonogi z nadwagą źle znoszą wysiłek czy zmiany temperatury. Mogą mieć problemy z poruszaniem się, co utrudnia spacerowanie. Otyłość jest u psów często źródłem frustracji i apatii.

Jak odchudzić psa? Czy jest to trudne?

Odchudzanie w przypadku psa jest procesem długim. Wymaga cierpliwości i zachowania konsekwencji. Jak odchudzić psa, aby było to dla niego bezpieczne? Na pewno nie są tutaj wskazane diety restrykcyjne. Pies otyły w ciągu tygodnia powinien tracić maksymalnie 2,5% masy swojego ciała. Walka z nadprogramowymi kilogramami może więc zająć wiele miesięcy. 

W praktyce kaloryczność posiłków psa należy zmniejszać stopniowo np. o 10% w skali tygodnia. Celem powinno być osiągnięcie 60-70% wartości początkowej. Co zrobić, aby czworonóg nie odczuwał głodu? Można zwiększyć liczbę posiłków i sięgnąć po specjalne akcesoria, które wydłużają czas jedzenia. Należy także pamiętać o aktywności fizycznej. Warto psu zapewnić odpowiednią ilość ruchu.

Dieta odchudzająca dla psa - jak wygląda?

Jak odchudzić swojego psa? Ogromnie ważna jest w tym przypadku odpowiednia dieta. Jakie gotowe formuły żywieniowe sprawdzają się najlepiej? Dla czworonogów, które zmagają się z nadmiernym przybieraniem na wadze, są przeznaczone specjalne karmy weterynaryjne dietetyczne. Warto sięgać po karmy mokre. Za sprawą wysokiej zawartości wody są one mniej kaloryczne niż karmy suche.

Dobrej jakości karma dietetyczna dla psa umożliwia stopniowe zmniejszanie masy jego ciała, ale jednocześnie nie powoduje żadnych niedoborów pokarmowych. Mokre karmy dla psów w wersji light zawierają mniej tłuszczu niż karmy standardowe. W ich składzie jest natomiast spora ilość błonnika pokarmowego. Dlatego zapewniają czworonogowi uczucie sytości i zapobiegają gwałtownym wahaniom cukru we krwi. Dodatkowo wysoki poziom białka pozwala na utrzymanie silnych mięśni. Istotnym składnikiem karmy powinna być także L-karnityna. Pomaga ona w metabolizowaniu energii pochodzącej z utleniania kwasów tłuszczowych tkanki tłuszczowej. 

Jaką dietę stosować u psów z nadwagą?

W przypadku zwierząt otyłych sprawdzają się produkty z nasionami psyllium czy beta-glukanami w składzie. Wpływają one bowiem dobrze na rytm wypróżnień. Zapobiegają także niekontrolowanym napadom głodu. Warto stawiać na karmy smaczne, aby nie zabierać czworonogowi radości z jedzenia. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl