Odkłaczanie kota – dlaczego jest ważne?
Połykana przez kota podczas wylizywania futerka sierść przyczynia się do powstawania w kocim układzie pokarmowym tzw. pilobezoarów, czyli kul włosowych. Kot sam nie zawsze jest w stanie się ich pozbyć. Niekiedy robi to poprzez wymioty, zwracając tzw. kłaczki np. na podłogę w mieszkaniu. Niestety czasami nie przynosi to pożądanego skutku. W efekcie dochodzi do tzw. zakłaczenia kota, co może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Obecne w kocim brzuchu kule włosowe mogą bowiem stać się przyczyną zaburzeń pracy jelit, wrzodów, a w skrajnych przypadkach nawet niedrożności układu pokarmowego. Zakłaczenie jest więc dla kota realnym zagrożeniem i w niektórych przypadkach może nawet wymagać interwencji chirurgicznej. Najczęściej jest też dla zwierzaka niezwykle uciążliwe i powoduje u niego spory dyskomfort.
Jak rozpoznać, że kot jest zakłaczony?
Zakłaczenie u kota może objawiać się na wiele różnych sposobów. Niekiedy stan ten wywołuje zaburzenia pracy układu pokarmowego, innym razem objawia się głównie poprzez kocie zachowanie – kot może np. zacząć podgryzać kwiatki, usiłując wywołać wymioty. Symptomy zakłaczenia trudno więc ująć w sztywne ramy. Jest jednak kilka sygnałów, które mogą wskazywać na to, że dzieje się coś niedobrego. Najpopularniejsze objawy zakłaczenia to wymioty, kaszel, zaparcia czy wzdęcia. Poza tym możesz zauważyć u kota zmniejszony apetyt lub nawet zupełną niechęć do jedzenia. Niekiedy pojawia się również ból, na który kot może reagować np. niechęcią do aktywności czy miauczeniem podczas wypróżniania.
Co na odkłaczanie dla kota? Pasta odkłaczająca i jej działanie
Co możesz zrobić, jeśli podejrzewasz obecność kul włosowych w przewodzie pokarmowym swojego kota? W takim przypadku trzeba szybko podjąć odpowiednie kroki, które pomogą rozwiązać problem i uniknąć poważnych konsekwencji. Jakie? W praktyce wszystko zależy tu tak naprawdę od tego, w jakim kot jest stanie. Jeśli widzisz, że Twój pupil się męczy, a jego kondycja nie jest dobra, najlepiej możliwie szybko zabierz go do weterynarza. Jak wspomnieliśmy wyżej, zakłaczenie może prowadzić nawet do niedrożności układu pokarmowego, co z kolei może wymagać interwencji chirurgicznej. Przy złej kondycji zwierzaka nie ma więc na co czekać.
W innych przypadkach, gdy ogólny stan kota nie jest alarmujący, dobrym rozwiązaniem powinna okazać się pasta odkłaczająca. Jak działają pasty odkłaczające? Otóż zawarte w nich składniki pozwalają stworzyć w przewodzie pokarmowym śliską warstwę. W efekcie połknięte włosy są łatwiej wydalane, co pozwala kotu pozbyć się obecnej w jego brzuchu zbitej sierści i zapobiega tworzeniu się nowych kul włosowych.
Z reguły pasty odkłaczające okazują się skuteczne i pomagają kotu oczyścić układ pokarmowy, przynosząc mu ulgę. Niekiedy jednak zdarza się, że mimo podania pasty zwierzęciu jego kondycja się nie poprawia. Wówczas koniecznie należy udać się z kotem do weterynarza.
Pasta odkłaczająca dla kota – jak podawać?
Musisz wiedzieć, że preparat na odkłaczanie warto podawać kotu nie tylko w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Jego regularne stosowanie pomaga na bieżąco usuwać sierść i niewielkie kule włosowe z przewodu pokarmowego, dzięki czemu nie dochodzi do zakłaczenia. W końcu, jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć i w kontekście odkłaczania kota jest to na pewno podejście najlepsze.
Podawanie pasty odkłaczającej nie powinno sprawić Ci większych trudności. Tego rodzaju preparaty zazwyczaj sprzedawane są w tubce, z której wystarczy wycisnąć odpowiednią ilość pasty. Co istotne, producenci dbają na ogół o to, aby pasta odkłaczająca była dla kota smaczna. Często zaleca się więc, aby podawać ją pupilowi bezpośrednio z tubki. Alternatywnie można też umieścić kotu pastę na łapkach lub dodać ją do karmy. W kontekście dawkowania najlepiej stosować się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu.
Pasta odkłaczająca dla kota – jak często ją podawać?
Wiesz już, że pastę na odkłaczanie kota warto podawać mu regularnie. Co to jednak oznacza w praktyce? Tu ponownie wiele zależy od preparatu i zaleceń, które umieścił na nim producent. Z reguły jednak, jeżeli u kota pojawiły się objawy, które mogą świadczyć o zalecającej w jego żołądku sierści, pastę odkłaczającą podaje się codziennie. Profilaktycznie zazwyczaj można robić to rzadziej, około 2-3 razy w tygodniu.
Warto jednak zaznaczyć, że wiele zależy tu od samego kota. Musisz bowiem wiedzieć, że niektóre koty mają tendencję do zalegania sierści w przewodzie pokarmowym, inne z kolei radzą sobie z jej wydalaniem lepiej. Pupila warto więc obserwować. W końcu to Ty, jako opiekun, znasz swojego zwierzaka najlepiej. Częstsze podawanie pasty zaleca się na pewno w okresie linienia, a także u kotów długowłosych, np. perskich.
Najlepsza pasta odkłaczająca dla kota – na jaką warto się zdecydować?
Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą pastę na odkłaczanie kota? Warto na pewno zwrócić uwagę na jej skład. Najlepiej, jeśli bazuje on na naturalnych składnikach, nie zawiera cukru i jest pozbawiony sztucznych barwników. W pastach odkłaczających zazwyczaj stosuje się słód i różnego rodzaju tłuszcze. Ciekawym rozwiązaniem mogą być jednak także produkty uzupełnione o cenne dla kotów dodatki, czyli np. pasty z tauryną.
Jeżeli rozglądasz się za najlepszą pastą na odkłaczanie, to zwróć uwagę na dostępne w naszym sklepie internetowym produkty Nature's Protection. Znajdziesz wśród nich klasyczną pastę odkłaczającą Nature’s Protection Malt Paste, a także pastę na odkłaczanie dla kotów sterylizowanych Nature's Protection Malt Paste for sterilised cats. Obie bazują na naturalnych składnikach i nie tylko pomagają w oczyszczeniu kociego przewodu pokarmowego, ale także korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową. Co więcej, wariant dla kotów sterylizowanych został wzbogacony o taurynę i L-karnitynę.
Zakłaczenie u kota – profilaktyka
Pasta odkłaczająca to niewątpliwie jeden z najlepszych sposobów na odkłaczanie kota i dbanie o jego przewód pokarmowy. Istnieje jednak jeszcze kilka dodatkowych działań, które warto podjąć, aby wyeliminować problem zalegających w żołądku pupila kul włosowych. Zalicza się do nich:
-
regularne wyczesywanie kota – ważne szczególnie w okresie linienia czy w przypadku kotów długowłosych;
-
podawanie kotu dobrej, pełnowartościowej karmy – pamiętaj, że koty to mięsożercy, a więc podstawą ich diety powinno być białko pochodzenia zwierzęcego. Wybierając karmę dla swojego pupila, zwróć uwagę na to, aby to właśnie mięso znajdowało się na pierwszym miejscu w jej składzie. Ponadto na rynku znajdziesz też specjalne karmy, które zapobiegają powstawaniu kul włosowych w przewodzie pokarmowym kota. Należy do nich np. nasza sucha karma dla kotów niewychodzących Nature's Protection Indoor Poultry, sucha karma dla długowłosych kotów sterylizowanych Nature's Protection Sterilised Long Hair, sucha karma dla kotów dużych ras Nature's Protection Large Cat Poultry, czy też suche karmy z linii Nature's Protection Superior Care dla kotów białych, rudych, brązowych, czarnych i ciemnych. Poza tym zaleca się też uzupełnienie diety kota o bogate w mięso karmy mokre;
-
wysianie trawy dla kota – na rynku można znaleźć też przeznaczone do wysiania w doniczce trawy dla kota. Skubiąc taką trawę, kot drażni swój przewód pokarmowy, co w efekcie wywołuje wymioty i pozwala pozbyć się nagromadzonej w żołądku sierści. Rozwiązanie to ma jednak dwie zasadnicze wady. Po pierwsze, trawa stosunkowo długo rośnie i trzeba o nią dbać. Po drugie, nie każdy kot chce ją skubać. Jeżeli jednak zdecydujesz się zastosować ją np. jako uzupełnienie dla pasty, pamiętaj, że musi być to specjalna trawa przeznaczona dla kota – w przeciwny razie może mu zaszkodzić.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak wybrać najlepszą pastę odkłaczającą dla kota, a także jakie inne działania podjąć, aby pomóc pupilowi poradzić sobie z zalegającymi w jego przewodzie pokarmowym kulami włosowymi. Koniecznie pamiętaj o tym, że problem zakłaczenia jest ważny i nie można go bagatelizować. Produkty, które pomogą mu przeciwdziałać, znajdziesz oczywiście w ofercie naszego sklepu internetowego.