Choroby wątroby u psów nie należą niestety do schorzeń rzadkich. Warto mieć to na uwadze, aby w razie potrzeby możliwie szybko je rozpoznać i podjąć niezbędne działania. Jeśli weterynarz zdiagnozuje u Twojego pupila problemy z funkcjonowaniem wątroby, to zapewne zaleci podawanie mu specjalistycznej karmy. Kiedy należy ją wdrożyć? Czym powinna charakteryzować się karma dla psa z chorą wątrobą? Wyjaśniamy to w naszym artykule.
Schorzenia wątroby u psów – kilka istotnych informacji
Schorzenia wątroby u psów nie są rzadkie i mogą mieć dość zróżnicowany charakter. W praktyce sporą trudnością często okazuje się ich wykrycie. Warto mieć świadomość tego, że zwykle są diagnozowane dość późno, przede wszystkim z uwagi na niespecyficzne objawy. Jeśli jednak pojawi się ich podejrzenie, należy jak najszybciej wykonać niezbędne badania. Dzięki nim weterynarz sprawdzi funkcjonowanie wątroby i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie. Najczęściej zaleci też zmianę żywienia. U psa z chorą wątrobą bardzo ważne jest bowiem podawanie dopasowanej do jego potrzeb karmy. Wspomoże ona pracę wątroby i pozwoli spowolnić chorobę i złagodzić jej objawy. W efekcie wesprze organizm psa i poprawi jego samopoczucie.
Funkcje wątroby u psa – co warto o nich wiedzieć?
Wątroba to u psa ważny narząd, który pełni szereg różnego rodzaju funkcji. Jest odpowiedzialna m.in. za filtrowanie krwi i usuwanie z organizmu toksyn, np. amoniaku. Poza tym poprzez produkcję żółci bierze udział w trawieniu i syntezie składników odżywczych, np. witamin. Dodatkowo wpływa też na poziom hormonów i termoregulację. Warto wiedzieć, że wątroba potrafi się w pewnym stopniu regenerować. Mimo to jej choroby się zdarzają, a w razie ich wystąpienia narząd ten potrzebuje wsparcia w postaci leczenia i odpowiedniej diety.
Jakie objawy daje chora wątroba u psa?
Jak już wspomnieliśmy, chorą wątrobę u psa niekiedy trudno jest zdiagnozować. Daje ona bowiem dość niespecyficzne objawy. Zalicza się do nich m.in.:
- ogólne zmęczenie i apatię,
- gorączkę,
- zmniejszony apetyt,
- wymioty i biegunkę,
- zwiększenie obwodu brzucha,
- wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu,
- żółtaczkę,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- smolisty stolec.
Jeżeli więc zauważysz u swojego psa coś niepokojącego, najlepiej możliwie szybko udaj się do lekarza weterynarii. W pierwszej kolejności zapewne wykona on badania krwi, które dadzą obraz najważniejszych parametrów wątrobowych. Pamiętaj, że u psów ze schorzeniami wątroby ważne jest, aby szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do znacznego upośledzenia funkcji wątroby, a w efekcie nawet do śmierci czworonoga.
Chora wątroba u psa – przyczyny
Na zdrowie wątroby u psa może wpływać wiele różnych czynników. Warto wiedzieć też, że choroby wątroby mogą mieć zróżnicowany charakter, zarówno ostry, jak i przewlekły. Za upośledzone funkcjonowanie wątroby mogą odpowiadać m.in. zatrucia spowodowane np. spożyciem trujących roślin czy leków. Poza tym schorzenia wątroby mogą być powodowane przez bakterie, wirusy czy pasożyty. Wówczas obserwuje się najczęściej stan zapalny.
Winowajcą chorób wątroby może być też łagodny lub złośliwy nowotwór. Poza tym na zdrowie wątroby negatywnie wpływają również zaburzenia metaboliczne, jak cukrzyca czy otyłość, a także długotrwałe stosowanie leków, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W niektórych przypadkach za problemy z wątrobą odpowiadają choroby dziedziczne. Poza tym warto mieć świadomość tego, że chorobom wątroby sprzyja też długotrwałe podawanie psu słabej jakości pokarmu.
Leczenie chorej wątroby u psa – co musisz wiedzieć?
Leczenie psów z chorą wątrobą może mieć różny charakter, w zależności od przyczyny schorzenia i stopnia jego zaawansowania. Warto wiedzieć, że wiele chorób wątroby daje dobre rokowania, ale ważna jest ich stosunkowo szybka diagnoza. Niebezpieczne są jednak na pewno choroby o nagłym i ostrym przebiegu.
U psa z chorą wątrobą najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne obejmujące leki i suplementy. Z reguły lekarz weterynarii zaleca też zmianę diety i zastosowanie tzw. diety wątrobowej. Ostra niewydolność wątroby może natomiast wymagać antybiotyków i podawania odżywczych płynów. W przypadku zatrucia ważne jest zaś zastosowanie odtrutki.
Dieta wątrobowa u psa – kiedy należy ją wdrożyć?
Zmiana diety u psa z chorą wątrobą powinna być decyzją lekarza weterynarii. Choć na pewno chcesz jak najszybciej pomóc swojemu pupilowi, to pamiętaj, że choroby wątroby to poważny problem i nie należy podejmować żadnych działań na własną rękę. Jak już wiesz, choroby wątroby u psów mogą mieć różny charakter i bardzo ważne jest, aby dieta była odpowiednio dopasowana do schorzenia i potrzeb Twojego pupila.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zawczasu poszukać odpowiedniej karmy i skonsultować z lekarzem weterynarii jej wprowadzenie. U psów cierpiących na schorzenia wątroby najczęściej stosowana jest specjalistyczna karma wątrobowa, z reguły oznaczana jako hepatic.
Dieta dla psa z chorą wątrobą – jaka powinna być?
Dieta psa z chorą wątrobą powinna być skomponowana w taki sposób, aby wspierała prawidłowe funkcjonowanie wątroby i ogólną kondycję czworonoga w tym trudnym dla niego czasie. Konieczny jest więc pokarm dobrej jakości o odpowiednio zbilansowanym składzie. Żywienie powinno redukować obciążenie wątroby przy jednoczesnym zapewnieniu psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dieta powinna być poza tym lekkostrawna. W praktyce u psów z chorą wątrobą najczęściej wdraża się karmy specjalistyczne. Opracowana przez specjalistów karma weterynaryjna dla psa to najlepsza gwarancja tego, że zwierzę otrzyma wraz z pożywieniem dokładnie to, co jest mu potrzebne.
Wybór karmy dla psa z chorą wątrobą – na co warto zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią karmę dla psa z chorą wątrobą? Szczegółowe zalecenia uzyskasz na pewno od swojego lekarza weterynarii. Niemniej w przypadku psów z chorą wątrobą zaleca się, aby karma była:
- lekkostrawna – dzięki temu nie będzie niepotrzebnie obciążała wątroby i zapewni psu łatwy dostęp do składników odżywczych,
- zbilansowana, z obniżoną dawką białka o wysokiej wartości biologicznej – z reguły karma dla psów z chorobami wątroby zawiera obniżoną dawkę białka, dzięki czemu odciąża ten niedomagający narząd. Szczególnie ważne jest jednak, aby było to białko wysokiej jakości, które będzie w stanie wspomóc regenerację wątroby;
- o niskiej zawartości miedzi i sodu – składniki te obciążają wątrobę, a więc zaleca się ich ograniczenie,
- wzbogacona o dodatek przeciwutleniaczy – szczególnie ważny jest dodatek cynku, który blokuje wchłanianie miedzi,
- wzbogacona o nienasycone kwasy tłuszczowe – korzystnie wpływają one na komórki wątroby, wspomagając ich regenerację,
- wzbogacona o niezbędne witaminy i minerały – to istotne, bowiem u psów chorych mogą pojawiać się różnego rodzaju niedobory,
- opcjonalnie wzbogacona o dodatek innych składników wspierających regenerację hepatocytów – np. o ostropest plamisty,
- apetyczna – psy z chorą wątrobą często nie chcą jeść lub jedzą niechętnie, co stwarza ryzyko wystąpienia niedożywienia. Ważne jest więc, aby karma była dla czworonoga atrakcyjna i zachęcała psa do spożywania pokarmu.
Najlepsza karma weterynaryjna dla psa na chorą wątrobę – nasze propozycje
Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą karmę dla psa z problemami wątroby, to być może zainteresuje Cię dostępna w naszym sklepie internetowym weterynaryjna karma Trovet HLD Hepatic. To dietetyczna karma przeznaczona dla psów z chorą wątrobą, trzustką i zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Jej specjalnie skomponowany skład umożliwia spowolnienie lub nawet zahamowanie procesów destrukcji komórek wątroby i trzustki.
Karma na wątrobę dla psa Trovet HLD Hepatic zawiera optymalną dawkę wysokiej jakości białka, które wspomaga chorą wątrobę w procesach regeneracji. Poza tym znalazło się w niej także włókno, które korzystnie wpływa na pracę jelit i pozwala na utrzymanie szczelności jelitowej. Z myślą o wsparciu pracy wątroby pokarm uzupełniono też o zwiększony poziom witamin z grupy B, lecytyny i choliny. To karma idealna dla psów wymagających pokarmu o wysokiej przyswajalności. Jest jednocześnie chętnie jedzona, przez co pomaga uniknąć niedoborów i innych problemów związanych z brakiem apetytu, jak chociażby utrata wagi.
W linii Trovet HLD Hepatic dostępna jest zarówno karma sucha, jak i mokra. Sucha karma dla psa to wygodne rozwiązanie, które przygotowaliśmy dla Ciebie w dwóch różnych pojemnościach – 3 kg i 12,5 kg. Mokra karma jest z kolei dostępna w puszkach po 400 g. Z uwagi na to, że mokra karma jest często jedzona przez psy chętniej niż sucha karma, po puszki warto na pewno sięgnąć w przypadku czworonogów cierpiących na brak apetytu.
Musisz wiedzieć, że Trovet to znany producent różnego rodzaju karm weterynaryjnych. Wybierając dla swojego pupila produkty tej marki, możesz mieć zatem pewność, że otrzyma wraz z pożywieniem wszystko, czego potrzebuje.
Żywienie psa przy chorobach wątroby – o czym trzeba pamiętać?
Odpowiednio dobrane żywienie na chorą wątrobę jest kluczowe, aby wspomóc organizm psa i zapewnić mu lepsze samopoczucie. Pamiętaj jednak, że zawsze powinno być wdrażane na zalecenie i zgodnie ze wskazówkami lekarza weterynarii. Przy chorej wątrobie korzystne może być też podawanie psu mniejszych posiłków, ale częściej, np. 3-4 razy dziennie. Zmieniając żywienie, zawsze obserwuj psa i to, jak pokarm wpływa na jego funkcjonowanie. Przy schorzeniach wątroby pupila warto też regularnie monitorować.