Jeśli w Twoim domu pojawił się mały kot, którego przygarnąłeś pod swój dach, musisz pamiętać, że od tej chwili jesteś za niego w pełni odpowiedzialny. Musisz zmieniać mu kuwetę, pamiętać o szczepieniach i odpowiednio karmić. Dobór karmy, która będzie właściwa dla wieku kociaka, jest bardzo istotna dla jego rozwoju. Zastanawiasz się, ile razy dziennie powinieneś karmić małego kota? Dowiesz się tego w dzisiejszym wpisie na naszym blogu.
Karma odpowiednia dla małego kota
Kociaki do około piątego tygodnia życia spożywają wyłącznie mleko od kociej mamy. Później można zacząć podawać im pokarm stały, przeznaczony dla ich wieku.
Karma przeznaczona dla juniorów, którą dostaniesz w naszym sklepie internetowym, ma specjalny skład, przeznaczony dla kociąt. To specjalistyczny pokarm, którego składniki odżywcze, minerały i witaminy są właściwie dobrane do jego wieku. Dzięki nim mały kot będzie prawidłowo rósł, rozwijał się i w odpowiednim tempie przybierał na wadze.
Jak wprowadzać kocią karmę do diety małego kota?
Wprowadzając nowy rodzaj pokarmu dla kotka, pamiętaj, by robić to powoli. Maluch musi przyzwyczaić się do nowej konsystencji i smaku. Stopniowo podawaj coraz to większe porcje, pamiętając, że żołądek małego kota jest nie większy, niż Twój kciuk. Jeśli zje za dużo, może to doprowadzić do problemów z trawieniem. Zwierzę nie wie jeszcze, ile powinno zjeść, aby nie być głodne.
Dawkowanie kociej karmy w ciągu dnia
Ile razy dziennie należy karmić małego kota? Wprowadzając pierwszą karmę po mleku matki dla malucha, zacznij od czterech do sześciu bardzo małych porcji w ciągu dnia. Do momentu, aż skończy sześć miesięcy, możesz pozostać przy takiej ilości. Później możesz zmienić tę częstotliwość na trzy lub cztery posiłki dziennie, aż do pierwszego roku życia. Do tego czasu podawaj mu specjalistyczną karmę dla juniorów. Natomiast gdy skończy dwanaście miesięcy, warto powoli wprowadzać do diety małego kota karmę, która przeznaczona jest dla dorosłych kotów. Rób ro powoli, sukcesywnie.
Czy można podawać kociętom inny rodzaj karmy?
Nie powinno się karmić kotów ludzkim jedzeniem, ponieważ może im poważnie zaszkodzić. Małe koty mogą mieć poważne kłopoty, jeśli zjedzą na przykład cebulę. Nigdy mu jej nie dawaj. Podobnie jest z mlekiem – to mit, że koty piją krowie mleko, gdyż nie trawią laktozy. Zamiast niego, podaj małemu kotu wodę w miseczce. Jeśli nie chce jej pić, zmień miejsce, w którym stoi poidełko. Miejsce, w którym młody kot spożywa posiłek, powinno być ciche i spokojne.
Specjalistyczne i nowoczesne akcesoria dla zwierząt
Dzięki nowoczesnej technologii, możesz z łatwością opiekować się zwierzakiem, wiedząc, że jest bezpieczny. Wiele specjalistycznych akcesoriów, które pojawia się na rynku zoologicznym ma na celu ułatwienie wielu czynności i zapewnienie psu lub kotu odpowiednich warunków. Jeśli zawsze chcesz wiedzieć, gdzie znajduje się Twój pupil lub podczas Twojej nieobecności w domu mógł wypić świeżą wodę, to powinieneś sprawdzić nasze akcesoria. Może któreś przyda się Twojemu zwierzakowi.
Wyjątkowe udogodnienia dzięki akcesoriom, na które zasługuje Twój pupil
Jeśli szukasz ciekawych i nowoczesnych rozwiązań w postaci akcesoriów dla swojego zwierzaka, to świetnie trafiłeś. W tej kategorii znajdują się właśnie takie urządzenia. Będą dbały o bezpieczeństwo Twojego przyjaciela i zapewnią mu odpowiednie warunki podczas Twojej nieobecności. Do sprzętu tego rodzaju należy między innymi lokalizator GPS dla małego lub dużego psa na bluetooth czy automatycznie sterowana miska z wodą dla zwierząt.