Choć koty znane są ze swojej wybrednej natury, to z reguły z entuzjazmem reagują na różnego rodzaju smakołyki. Przysmaki dla kotów to zresztą coś, co cenią sobie także ich opiekunowie. Za sprawą smakołyków można bowiem nie tylko rozpieścić pupila smakowitą przekąską, ale także skłonić go do współpracy, np. podczas treningu czy zabiegów pielęgnacyjnych. W praktyce jednak wybór smakołyków dla kotów jest na rynku naprawdę spory, a wybór odpowiednich nie zawsze okazuje się prosty. Jakie będą więc najlepsze? Podpowiadamy w naszym artykule.
Przysmaki dla kota – dlaczego warto po nie sięgać?
Kocie smakołyki mogą pełnić wiele różnych funkcji. Doskonale sprawdzą się oczywiście jako urozmaicenie diety i metoda na wzmocnienie więzi czy też tzw. przełamanie lodów między kotem a jego opiekunem. Poza tym są idealną nagrodą podczas treningu i często są w stanie zmotywować koty do nauki różnego rodzaju poleceń, np. sztuczek.
Przysmaki dla kotów budują też pozytywne skojarzenia. Warto więc mieć je pod ręką w sytuacjach dla pupila trudnych i niekomfortowych. Podanie przysmaku podczas wizyty u weterynarza, kąpieli, czesania, czy też obcinania pazurów może odwrócić uwagę kota od problematycznych bodźców i pomóc mu lepiej znieść niekoniecznie przyjemne dla niego zabiegi.
Warto też zaznaczyć, że przysmaki mogą mieć dodatkowo korzystny wpływ na zdrowie kota. Wówczas pozwolą Ci nie tylko nieco rozpieścić pupila, ale także zadbać o jego kondycję. Doskonałym przykładem są tu chociażby różnego rodzaju przysmaki dentystyczne, czy też odkłaczające.
Najlepsze przysmaki dla kota, czyli jakie?
Jako opiekun na pewno dbasz na co dzień o zdrowie i dobre samopoczucie swojego pupila. Zapewne chcesz więc, aby podawane mu przysmaki były nie tylko smakowite, ale także zdrowe. Musisz wiedzieć, że niestety nie wszystkie takie są. Na co warto więc zwrócić uwagę, wybierając dla swojego kota smakołyki? Kluczowy jest w tym zakresie przede wszystkim ich skład.
Zdrowe przysmaki dla kota powinny bazować na naturalnych składnikach. Analizując skład przysmaków, zwróć więc uwagę na to, czy nie ma w nim sztucznych dodatków, czy też niskiej jakości wypełniaczy. Najlepiej jeśli są to produkty mięsne, o ograniczonej zawartości zbóż. Warto unikać też produktów zawierających gluten pszenny – jest on znany ze swoich właściwości alergizujących, a do tego może stać się przyczyną zaburzeń trawiennych, np. biegunek. Jak najbardziej pożądane w składzie mogą być natomiast korzystne dla zdrowia kota dodatki, o których więcej powiemy sobie już za moment.
Zdrowe przysmaki dla kota – co powinny zawierać?
Być może obiło Ci się o uszy, że koty to bezwzględni mięsożercy. Co za tym idzie, podstawą ich diety powinno być zawsze mięso. Decydując się na uzupełnienie codziennego żywienia przysmakami, warto kierować się tą samą zasadą. Najlepsze będą więc naturalne przysmaki, w których na pierwszym miejscu w składzie znajduje się suszone mięso. Zwróć jednak uwagę na to, w jaki sposób będzie ono opisane. O ile określenia typu "suszone mięso" czy "zmielone mięso" są w porządku, o tyle "produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego", czy też po prostu "produkty pochodzenia zwierzęcego" mogą kryć pod sobą słabej jakości odpady produkcyjne. Lepiej też uważać na inne enigmatyczne określenia, jak "produkty mleczne", czy też "produkty roślinne".
Zdrowe przysmaki dla kota mogą też zawierać różnego rodzaju cenne dla mruczka dodatki. Do takich należą np.:
- tauryna – niezbędna w kociej diecie, wykazująca pozytywny wpływ na pracę serca,
- witaminy – jak np. witamina A czy witamina C,
- minerały – np. potas, miedź, wapń czy jod,
- kwasy tłuszczowe omega-3 – wykazujące działanie przeciwzapalne i korzystnie wpływające na stan skóry i sierści.
Jakie przysmaki dla kota oferuje rynek? Przegląd dostępnych możliwości
Na rynku przysmaków dla kotów można spotkać smakołyki o różnych formach. Do ciekawych możliwości należą np.:
- mięsne przysmaki dla kota – najczęściej są to suszone mięsne kawałki. To zdrowe smakołyki, które z powodzeniem można podawać pupilowi jako urozmaicenie codziennej diety;
- przysmaki dentystyczne – najczęściej mają formę chrupek, które nie tylko stanowią smakowitą przekąskę, ale także pomagają w usuwaniu kamienia nazębnego;
- przysmaki funkcjonalne lub przysmaki funkcyjne – tego rodzaju kocie przysmaki zawierają dodatkowe składniki, które korzystnie wpływają na zdrowie zwierzaka, wzmacniając np. jego serce czy układ moczowy;
- liofilizowane przysmaki – powstają w wyniku suszenia smakołyków zamrożonych. To zdrowe przekąski, które również możesz uwzględnić w diecie swojego kota;
- przysmaki dla kota na odkłaczanie – zaliczają się do nich różnego rodzaju pasty smakowe. Mogą stanowić smaczną przekąskę, a przy okazji pomagają też usunąć zalegające w przewodzie pokarmowym włosy.
Domowe przysmaki dla kota – co można podać pupilowi?
Opiekunowie często zastanawiają się nad tym, czy kocie przysmaki można zastąpić smakołykami z domowej lodówki. W praktyce można to zrobić, ale raczej jest to rozwiązanie okazjonalne, które nie powinno być praktykowane często. Jeśli chodzi o domowe przysmaki, to do miseczki Twojego kota mogą trafić np. niewielkie kawałeczki mięsa drobiowego czy wołowiny.
Poza tym dobrym wyborem powinna okazać się pokrojona wątróbka drobiowa. Lepiej jednak nie podawać jej kotu zbyt dużo, bo może mieć to negatywny wpływ na jego zdrowie. Opcjonalnie, ale nie częściej niż raz w tygodniu, kotu można podać też żółtko jajka. Raz na jakiś czas nie zaszkodzi też odrobina serka śmietankowego.
Kiedy jeszcze warto wykorzystać przysmaki dla kota?
Jak już wspomnieliśmy, przysmaki dla kota idealnie sprawdzą się jako nagroda za dobre zachowanie, czy też motywacja do treningu. Warto jednak zaznaczyć, że mogą okazać się doskonałym wyborem także w przypadku zmiany diety. Jeżeli zamierzasz zacząć podawać pupilowi nową karmę, to możesz na początku dodawać do niej jego ulubione smakołyki. W efekcie przestawienie kota na nowe smaki i struktury może okazać się zdecydowanie łatwiejsze. To ważne, bo koty nie zawsze są chętne do jedzenia czegoś nowego.
Smakołyki dla kota – jak często można je podawać?
Pamiętaj, że przysmaki dla kotów nie mogą zastępować pełnowartościowych posiłków i zbilansowanej diety. Nie są alternatywą dla suchej karmy i mogą być jedynie urozmaiceniem codziennego jadłospisu. Nie należy więc z nimi przesadzać – ich nadmiar może bowiem przyczynić się do problemów zdrowotnych, np. nadwagi. Jak często można je zatem podawać? Zazwyczaj można robić to nawet codziennie, ale w rozsądnych ilościach. Smakołyki podajemy kotu zgodnie z zaleceniami ich producenta. Z reguły zamieszcza on na opakowaniu tabelę z zalecanym dawkowaniem.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco przybliżył Ci temat smakołyków i wiesz już, jak wybrać najlepsze dla swojego pupila. Jeżeli szukasz zdrowych przysmaków, które docenią nawet najbardziej wybredne koty, to serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego. Zebraliśmy w niej wiele różnego rodzaju smakołyków o zróżnicowanym składzie. Jesteśmy przekonani, że Twój pupil doceni ich intensywny smak, natomiast Ciebie zadowoli nie tylko ich jakość, ale także szereg dodatkowych, zapewniających kotu dobre samopoczucie właściwości.