Dlaczego trzeba obcinać psu pazury?
Pazury psa rosną, podobnie jak paznokcie ludzkie, przez całe życie. Niektóre psy są w stanie zetrzeć je samodzielnie podczas spacerów. Robią to, np. chodząc po twardych powierzchniach. W praktyce jednak nie zawsze jest to wystarczające, a część psów nie ma z takimi powierzchniami za dużo styczności. Może się więc okazać, że pupil ma zbyt długie pazury i wówczas trzeba je przyciąć. Dlaczego?
Przerośnięte pazury u psa mogą bowiem stać się przyczyną bólu i różnego rodzaju problemów. Wbrew pozorom konsekwencji może być w tym przypadku wiele. Zaliczyć można do nich np. ból podczas chodzenia, nadwrażliwość łap, czy też zaburzenia postawy i równowagi. To jednak nie wszystko. Za długie pazury psa mogą skończyć się nawet takimi problemami jak stany zapalne i ropne, kulawizna czy uszkodzenia w obrębie kości i stawów.
Czy każdemu psu trzeba obcinać pazury?
W praktyce nie każdy pies musi mieć obcinane pazury. Dlaczego? Niektóre psy są bowiem w stanie samodzielnie je zetrzeć. Jest to możliwe przede wszystkim wtedy, gdy chodzą po twardych powierzchniach, np. po betonie czy asfalcie.
Jeżeli więc regularnie spacerujesz z pupilem w środowisku miejskim, to może się okazać, że obcinanie pazurów nie będzie konieczne lub będzie potrzebne rzadko. U psów spacerujących po polnych drogach, parkach, łąkach, czy też u czworonogów spędzających sporo czasu w domu pazury trzeba zwykle przycinać regularnie. Oczywiście niczego nie należy zakładać z góry – sytuację najlepiej po prostu monitorować.
Kiedy należy obciąć psu pazury?
Właściciele psów często zastanawiają się, kiedy właściwie należy obciąć pupilowi pazury. Sygnałów wskazujących na to, że pazury psa są za długie, może być tak naprawdę kilka. Za obcinanie pazurów u psa należy na pewno zabrać się wówczas, gdy są już na tyle długie, że zaczynają się zawijać.
Poza tym warto zwrócić uwagę na to, jak pies stoi. Jeśli pazury dotykają ziemi, to raczej należy je obciąć. Na konieczność obcinania może wskazywać też charakterystyczne stukanie, które można usłyszeć, gdy pies chodzi po panelach czy parkiecie.
O czym trzeba pamiętać podczas obcinania pazurów u psa?
Choć nie zawsze to widać, pazury psa zbudowane są z dwóch różnych tkanek. Ta zewnętrzna, twarda i keratynowa poniekąd przypomina ludzkie paznokcie i bez problemu można ją przycinać. Wewnątrz jednak znajduje się tkanka żywa. Jest to macierz, czyli tzw. miazga. Musisz wiedzieć, że znajdują się w niej zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne. Naruszenie miazgi poprzez zbyt krótkie przycięcie pazurów u psa będzie powodować ból i obfite krwawienie.
Pamiętaj więc, że obcinanie pazurów u psa trzeba przeprowadzić bardzo ostrożnie. Kluczowe jest bowiem, aby przyciąć jedynie część twardą, nie naruszając przy tym miazgi. Nie zawsze jest to takie proste. O ile u psów posiadających jasne pazury widać, w którym miejscu zaczyna się miazga, o tyle u psów mających czarne pazury jej zlokalizowanie może być trudne. Psu pazury lepiej więc przyciąć zbyt mało niż zbyt dużo. Cięcia bowiem cofnąć się nie da, a zawsze można je powtórzyć.
Czym obciąć psu pazury, aby zrobić to skutecznie i bezpiecznie?
Czym obcinać psu pazury? Do tego celu najlepiej sprawdzą się specjalne cążki, czyli tzw. obcinaczki dla psów. Znajdziesz je również w ofercie naszego sklepu internetowego. Charakteryzują się specyficzną budową, dzięki której obcięcie pazurów jest łatwiejsze i bezpieczniejsze. Warto bowiem pamiętać, że pazury psa są grube i twarde. Wcale nie tak łatwo jest je precyzyjnie skrócić. Cążki dla psów wywierają równomierny nacisk, dzięki czemu pazur da się przyciąć jednym cięciem, bez zgniatania, rozdwajania czy szarpania.
Co istotne, cążki do obcinania pazurów powinny być dopasowane do wielkości psa. Dla małych psów przeznaczone są bowiem inne cążki niż dla psów dużych. Dobrze też, jeśli narzędzie wyposażone jest w mocne ostrza, które bez problemu poradzą sobie z psimi pazurami, a także wygodny uchwyt.
Niektórzy właściciele zastanawiają się, czy obcięcie pazurów u psa można wykonać zwykłymi nożyczkami lub ludzkimi nożyczkami do paznokci. Odpowiedź jest w tym przypadku prosta – zdecydowanie nie należy tego robić. Wynika to przede wszystkim z faktu, że psie pazury powinny zostać obcięte jednym skutecznym cięciem. Użycie zwykłych nożyczek nie tylko z dużym prawdopodobieństwem okazałoby się nieskuteczne (pazury u psa są w końcu twarde), ale mogłoby doprowadzić do zmiażdżenia lub zniekształcenia tkanki.
Ile można skrócić pazury u psa?
Do jakiej długości należy skrócić psu jego pazury? W praktyce pazury nie powinny dotykać podłoża, gdy pies stoi. Zazwyczaj więc obcina się je o 2-3 mm. Pamiętaj, że jeżeli nie masz pewności, jak mocno możesz przyciąć pazury, aby nie naruszyć macierzy, lepiej przycinać je stopniowo.
Ile można skrócić przerośnięte pazury u psa? Trzeba pamiętać, że nie można obcinać ich drastycznie. Musisz wiedzieć, że w przypadku przerośniętych pazurów macierz zlokalizowana jest dalej od palca i bardzo łatwo można ją uszkodzić. W takiej sytuacji najlepiej przycinać pazur możliwie blisko macierzy i powtarzać zabieg w odstępach kilku dni. Miazga będzie się wówczas stopniowo cofać.
Jak przyzwyczajać psa do zabiegu obcinania pazurów?
Nie ma się co oszukiwać – obcinanie pazurów u psa z reguły nie należy do zabiegów przez czworonogi lubianych. Najlepiej oczywiście przyzwyczaić psa do tego procesu już od małego. Nie zawsze jest to jednak możliwe.
Na wstępie warto na pewno oswoić psa z dotykaniem i trzymaniem jego przednich i tylnych łap. Musisz wiedzieć, że większość psów za tym nie przepada. W kolejnym kroku pokaż pupilowi cążki, którymi będziesz się posługiwać. Pozwól mu je powąchać i pokaż, że nie są takie straszne.
Zanim zaczniesz obcinać pazury psu, przygotuj sobie smakołyki. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej będzie Ci przyzwyczaić psa do cążków i samego obcinania. Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby ten zabieg pielęgnacyjny dobrze się psu kojarzył. Nie chcesz przecież, żeby na sam widok cążków pupil uciekał na drugi koniec mieszkania.
Podczas obcinania pazurów u psa kieruj się zasadą "nic na siłę". Na pupila absolutnie nie można też krzyczeć ani go w żaden sposób karcić. Aby obciąć pazury dobrze i nie sprawiać bólu, pies musi być spokojny. Zbędny stres i walka z psem o dostęp do łap wywołają więcej szkody niż pożytku.
Jak obciąć psu pazury?
Obcinanie pazurów u psa to zabieg, który może być dla czworonoga stresujący. Postaraj się więc wybrać na to odpowiedni moment, w którym pupil jest zrelaksowany. W praktyce często dobrym rozwiązaniem okazuje się rozpoczęcie od tylnych łap. Warto zadbać też o odpowiednią pozycję. Najlepiej obcinać pazury, gdy pies leży na boku lub stoi. Aby zapewnić psu komfort, można ustawić go na antypoślizgowej macie.
Chcąc obciąć psu pazury, złap jego łapę i delikatnie ściśnij poduszkę – wówczas palce nieco się rozszerzą i dostęp do pazurów będzie łatwiejszy. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, skracaj pazury stopniowo. Łatwiej będzie Ci wyczuć odpowiednią długość – pazury należy przyciąć maksymalnie do 1 mm od macierzy.
Oprócz tego ważne są jeszcze dwie kwestie. Po pierwsze, pazury trzeba przyciąć pod odpowiednim kątem. Zaleca się kąt 45° w stosunku do podłoża, ale możesz w tym przypadku wesprzeć się dostępnymi w sieci grafikami.
Po drugie, podczas przycinania pazurów u psa przyda Ci się dobre oświetlenie. Jeśli masz wątpliwości, gdzie zaczyna się macierz, to bardzo pomocne może okazać się podświetlenie pazurów od dołu latarką. Na taki zabieg warto zdecydować się szczególnie wtedy, gdy Twój pupil ma czarne pazury, na których zupełnie nie widać poszczególnych warstw.
Sam ruch cięcia pazurów powinien być zdecydowany. Wtedy pazur faktycznie zostanie obcięty, bez zbędnego zgniatania. Jeżeli po obcięciu pazury mają bardzo ostre końce, to można dodatkowo spiłować je za pomocą specjalnego pilnika.
Co ważne, nie upieraj się, aby przeprowadzić cały zabieg pielęgnacyjny od razu. Jeżeli pies się stresuje, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem powinna okazać się metoda małych kroczków. Możesz obcinać pazury psu stopniowo, po 2-3 każdego dnia.
Po każdym obciętym pazurze pamiętaj oczywiście o pochwale i wspaniałej nagrodzie! Dzięki temu zabieg będzie dobrze się psu kojarzył.
Wilczy pazur u psa – czy należy go obcinać?
Właściciele psów często zastanawiają się nad tym, jak podejść do tzw. wilczego pazura. Jest to piąty pazur, który obecny jest u niektórych ras na wewnętrznej części łap. W praktyce nie może się on samodzielnie zetrzeć. W przypadku psów, u których występuje wilczy pazur, należy zadbać o jego regularne przycinanie. Przerośnięty może bowiem nie tylko wbijać się w skórę, ale często też haczy o różne rzeczy podczas aktywności. W najgorszym wypadku może doprowadzić to nawet do jego wyrwania, co byłoby na pewno bardzo bolesne.
Jak często obcinać pazury psu?
Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. W praktyce wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pupila i rodzaju podłoża, po którym najczęściej spaceruje. U psów chodzących regularnie po asfalcie przycinanie będzie potrzebne raczej rzadziej niż u psów spacerujących po polnych drogach, czy też spędzających dużo czasu w domu.
Pazury najlepiej więc obserwować. Jeśli widzisz, że zaczynają dotykać ziemi, bądź słyszysz kroki psa chodzącego po podłodze, to obcinanie zapewne się przyda.
Pamiętaj też, że u niektórych psów pazury rosną szybciej, a u innych wolniej. U tych pierwszych konieczne będzie regularne przycinanie, z kolei u tych drugich jednorazowe przycięcie może wystarczyć na długi czas.
Czy psa boli obcinanie pazurów?
Obcinanie twardej części pazura nie jest dla pupila bolesne. Psa boli naruszenie macierzy, w której znajdują się zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby obcinać pazury ostrożnie i stopniowo, nie przesadzając z ich nadmiernym skracaniem. Naruszenie macierzy może spowodować krwawienie i będzie dla psa bardzo nieprzyjemne.
Co zrobić, jeśli zdarzy się wypadek i naruszysz macierz?
Jak powszechnie wiadomo, wypadki się zdarzają. Bywa więc, że podczas obcinania pazurków nie udaje się wyczuć miejsca, w którym zaczyna się macierz i zostaje ona naruszona. Jako że znajdują się w niej naczynia krwionośne, może spowodować to obfite krwawienie. Co wówczas zrobić?
Na pewno zachowaj spokój. W większości przypadków dobrze sprawdzają się specjalne proszki do tamowania krwawienia, które wykazują dodatkowo działanie dezynfekujące. Poza tym krwawienie można zatamować za pomocą gazy. Awaryjnie możesz korzystać też z szarego mydła. Jeśli wetrzesz je w ranę, powinno ją skutecznie zabezpieczyć.
Jeśli taki wypadek się zdarzy, a pies czuje ból, odpuść tego dnia obcinanie pozostałych pazurów. Regularnie też sprawdzaj stan zranionego pazura i w razie potrzeby go dezynfekuj. Do rany mogą bowiem dostać się bakterie, np. podczas spacerów.
Ile kosztuje obcinanie pazurów u weterynarza?
Jeżeli obawiasz się obcinania pazurków u swojego czworonoga, to zawsze możesz też wykonać ten zabieg w gabinecie weterynaryjnym. Nie jest to specjalnie kosztowne, choć będzie to zapewne wydatek regularny. Ile kosztuje obcinanie pazurów psa u lekarza weterynarii?
W praktyce wiele zależy tu oczywiście od gabinetu, ale z reguły jest to koszt rzędu 20-40 zł. W czasie takiej wizyty możesz też poprosić lekarza weterynarii, żeby wytłumaczył Ci, jak obcinać psu pazury, bądź też po prostu przyjrzeć się temu, jak to robi. Jeżeli jednak Twój pies boi się zabiegów w gabinecie weterynaryjnym, to docelowo obcinanie pazurów w domu może okazać się mniej stresujące. Pamiętaj, aby na ewentualną wizytę przygotować smaczki, a w razie potrzeby także kaganiec.
Pielęgnacja psich pazurów – krótkie podsumowanie
Pielęgnacja psich pazurków jest ważna i nie należy jej zaniedbywać. Jeśli więc widzisz, że pazury Twojego pupila są dłuższe niż opuszka palca, to czas, aby się nimi zająć. W ofercie naszego sklepu internetowego przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiednie do tego celu cążki. Mają okrągły kształt ostrza, a do tego zapewniają zoptymalizowany kąt cięcia, dzięki czemu obcinanie pazurów u psa jest sprawne i stosunkowo proste.
Pamiętaj, że jak w wielu innych przypadkach, przy obcinaniu psu pazurów liczy się wprawa i wyczucie. Zachowaj spokój i cierpliwość, a z czasem na pewno przyjdą.