W naszym kraju historia zawodu groomera nie jest zbyt długa. Branża ta jednak nieustannie się rozwija, co wynika przede wszystkim ze zwiększonego popytu na tego rodzaju usługi. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na otwarcie własnego salonu groomerskiego. Skoro tu jesteś, to zapewne i Ty rozważasz ten kierunek. Skorzystaj zatem z naszej wiedzy i upewnij się, że podjąłeś właściwą decyzję. W naszym artykule krok po kroku wyjaśnimy Ci, jak otworzyć własny salon groomerski i co jest przy tym wymagane.
Kto może otworzyć salon groomerski?
Wbrew pozorom praca groomera nie wiąże się wyłącznie ze strzyżeniem sierści psów i kotów. Zawód ten nieustannie się rozwija, oferując również wiele innych usług. Podstawowe z nich to m.in. mycie, przycinanie pazurów, czyszczenie uszu, higiena zębów, usuwanie insektów czy też trymowanie. Coraz częściej spotyka się także salony, w których pupil może skorzystać z własnego SPA.
Szeroka oferta usług groomerskich wynika w szczególności z coraz większego zapotrzebowania na nie. Jednocześnie ich popularność przełożyła się na większe zainteresowanie zawodem groomera. Czy jednak każdy może go wykonywać?
Groomer to wolny zawód. Nie oznacza to jednak, że każdy może go wykonywać. Do osiągnięcia sukcesu wymagane jest w szczególności odpowiednie wykształcenie kierunkowe. Dobry groomer musi bowiem potrafić pracować z czworonożnym klientem – zminimalizować jego stres związany z wizytą i w razie potrzeby go uspokoić. Warto też wiedzieć, jak uchronić się przed ewentualnymi atakami agresji i jak postępować, gdy już się pojawią. Aby otworzyć swój salon groomerski, niezbędne jest zatem ukończenie specjalistycznego kursu w szkole groomerskiej. Istotne są również wrodzone predyspozycje i miłość do zwierząt. Brak niezbędnej wiedzy i umiejętności może okazać się szkodliwy zarówno dla zwierzęcia, jak i dla Ciebie. Aby osiągnąć sukces w branży, groomer powinien też nieustannie aktualizować swoją wiedzę i podnosić kwalifikacje.
Czym jest kurs groomerski?
Planując otwarcie salonu groomerskiego, należy ukończyć przynajmniej podstawowy kurs groomerski. Pozwala on zetknąć się z tym zawodem i związanymi z nim zagadnieniami. Ostatecznie jednak zdobyta wiedza i umiejętności zależne są od samego kursu. Firmy szkoleniowe nie posiadają ustandaryzowanego programu. W związku z tym każda z nich prowadzi swoje szkolenie nieco inaczej. Warto więc wcześniej poczytać opinie na temat poziomu danego kursu i jego przebiegu. Profesjonalne kursy groomerskie organizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Groomerów lub wskazane przez nie placówki szkoleniowe. Zdecyduj się przede wszystkim na miejsce, które oprócz teorii oferuje również zajęcia praktyczne. Pracując pod okiem doświadczonych specjalistów, nauczysz się najwięcej. Podczas kursu groomerskiego możesz zdobyć wiedzę m.in. z zakresu:
– podstawowych zasad pielęgnacji,
– zasad doboru kosmetyków i zabiegów z uwzględnieniem zwierząt różnych ras,
– podstaw kynologii, hodowli i tresury.
Niektóre placówki poruszają także tematykę związaną z psychologią zwierząt. W salonie groomerskim spotyka się różne psy i trzeba wiedzieć, jak odpowiednio do nich podejść. Dzięki temu można przewidywać i zapobiegać agresywnym zachowaniom podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Część kursów omawia także zagadnienia dotyczące prowadzenia własnego salonu groomerskiego.
Jak otworzyć salon groomerski? Instrukcja krok po kroku
Jeśli kurs masz już za sobą, pozostaje pytanie, jak otworzyć swój własny salon groomerski? Otóż proces ten składa się z kilku etapów, w które wchodzą również kwestie formalne. Prezentuje się on następująco:
1. Opracowanie strategii marketingowej
Otwarcie salonu należy zacząć od opracowania odpowiedniej strategii marketingowej. Sporządź plan marketingowy, uwzględniając w nim dobór i zakres oferowanych usług oraz strategię cenową. Wybierz też lokalizację dla swojego biznesu, analizując konkurencję w okolicy oraz popyt na usługi groomerskie na danym obszarze. To właśnie od tych kwestii zależy liczba odwiedzających Cię klientów. Jest to zatem podstawa dobrze prosperującego salonu i jego prawidłowego rozwoju. Jedną z opcji jest także prowadzenie usług mobilnych. To korzystne pod względem kosztów początkowych. Wiąże się jednak z mniejszym zarobkiem.
2. Założenie działalności
Założenie działalności groomerskiej wymaga zgłoszeń w instytucjach państwowych i samorządowych. Pod względem formalnym nie różni się jednak od założenia działalności innego rodzaju. Wymagane działania to m.in.:
– zgłoszenie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
– wybór sposobu opodatkowania,
– założenie konta firmowego,
– zgłoszenie do ZUS w ciągu 7 dni od założenia działalności.
3. Spełnienie wymagań sanitarnych
Otwarcie salonu groomerskiego wymaga spełnienia określonych wymagań sanitarnych. W przypadku salonów psiej urody obowiązują przepisy dotyczące salonów fryzjerskich i kosmetycznych przeznaczonych dla ludzi. W związku z tym należy zatroszczyć się o:
– odpowiednią powierzchnię pomieszczenia – metraż musi umożliwiać rozmieszczenie, zainstalowanie oraz obsługę urządzeń i sprzętu wymaganego do świadczenia usług;
– dostęp do mediów i przyłączy (prąd, woda, kanalizacja) – upewnij się, że będziesz mieć miejsce na podłączenie wanny groomerskiej oraz ciepłą wodę niezbędną podczas kąpieli zwierzaka. Istotna jest też sprawna instalacja elektryczna, gdyż urządzenia groomerskie mają dużą moc;
– dobrą wentylację i odpowiednio dobrane oświetlenie – kwestie te zadecydują o komforcie i bezpieczeństwie podczas pracy. Przełożą się również na Twoją precyzję wykonywania usług.
4. Wyposażenie salonu
Po spełnieniu określonych wymagań przychodzi pora na wyposażenie salonu w odpowiednie narzędzia i akcesoria niezbędne podczas świadczenia usług groomerskich. Wiąże się to z dość sporą inwestycją, jednak jest to kwestia, na której nie warto oszczędzać. Jakość wyposażenia zadecyduje bowiem o komforcie pracy i skuteczności wykonywanych zabiegów. W przypadku salonu groomerskiego absolutna podstawa to:
– wanna,
– stół z niezbędnymi akcesoriami,
– maszynki do strzyżenia,
– nożyczki groomerskie,
– szczotki i grzebienie groomerskie,
– suszarki groomerskie,
– cążki do pazurów,
– trymery,
– ręczniki,
– akcesoria i sprzęt do sterylizacji.
Ostatecznie wyposażenie zależne jest od indywidualnych potrzeb. Wpływa na nie przede wszystkim rodzaj świadczonych usług. Zajrzyj do naszego e-sklepu. Utworzyliśmy w nim dział zawierający wyposażenie do salonu groomerskiego. Znajdziesz w nim wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia tego biznesu.
5. Wybór kosmetyków
Zanim rozpoczniesz pracę, musisz również wyposażyć swój salon w różnego rodzaju kosmetyki groomerskie. Wśród nich powinny znaleźć się nie tylko szampony i odżywki. Przydadzą Ci się również preparaty nabłyszczające, antystatyczne, a także niezbędne do pielęgnacji uszu, oczu, zębów, nosa oraz łap. Zwracaj uwagę w szczególności na ich jakość. Dzięki temu będziesz mógł zaoferować swoim klientom profesjonalną usługę, co wzmocni wizerunek Twojej firmy.
Istotne znaczenie ma także cena artykułów pielęgnacyjnych. Z tego względu warto korzystać z kosmetyków w formie koncentratów. Za przykład posłużyć mogą produkty szwedzkiej marki K9, które znajdziesz w asortymencie naszego sklepu. Ze względu na wysokie skoncentrowanie można je rozcieńczać. W rezultacie są one bardzo wydajne. Jednocześnie zapewniamy dużą różnorodność produktów pielęgnacyjnych. To pozwala na dobór odpowiedniego zestawu do wymagań pielęgnacyjnych konkretnej rasy oraz stanu psiej sierści.
Czy teraz wiesz już, jak otworzyć salon groomerski? Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się przydatne i tym samym ułatwią Ci przebrnięcie przez cały proces. Pamiętaj o wymienionych wyżej krokach i przystąp do działania. A podczas kompletowania wyposażenia koniecznie zajrzyj do naszego e-sklepu. Mamy dla Ciebie pokaźną ofertę produktów dedykowanych branży groomerskiej w bardzo przystępnych cenach. Z pewnością więc przykuje ona Twoją uwagę, przyczyniając się do sukcesu Twojego biznesu.