Przybłąkał się do Ciebie szczeniak? A może dopiero rozważasz adopcję czworonożnego przyjaciela lub też jesteś początkującym hodowcą psów? W takim razie musisz wiedzieć, że bardzo ważne jest odpowiednie żywienie zwierząt już od pierwszych miesięcy. Zastanawiasz się, od kiedy szczeniak może jeść stały pokarm? W jakim momencie najlepiej wprowadzić karmę suchą? Podpowiadamy!
Czym różni się żywienie szczeniaka od diety dorosłego psa?
Chcesz wiedzieć, jakie są różnice w żywieniu szczeniaków i dorosłych psów? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dieta psów na każdym etapie rozwoju jest nieco inna. Szczenięta mają inne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe niż dorosłe osobniki. Jednocześnie dieta w pierwszych miesiącach życia bardzo wpływa na rozwój organizmu. Niektórych opiekunów nieco przeraża ta myśl. Musisz jednak wiedzieć, że żywienie szczeniaka nie jest aż tak trudne, jak mogłoby Ci się wydawać. Jeśli zdecydujesz się na pełnoporcjową karmę dedykowaną dla szczeniąt, możesz mieć pewność, że dostarczy mu ona odpowiednią ilość potrzebnych składników odżywczych. W przypadku zdrowego zwierzaka nie będzie konieczna żadna dodatkowa suplementacja.
Oczywiście przy wyborze karmy dla szczeniaka zwróć uwagę na jej skład. Przede wszystkim duże znaczenie mają proporcję wapnia i fosforu. Jeśli będą nieprawidłowe, mogą zaowocować poważnymi chorobami, zwłaszcza układu kostnego. Warto także pamiętać, że osiągnięcie wieku dorosłego dla każdej rasy jest nieco inne. W związku z tym może okazać się, że Twój pies powinien dłużej dostawać karmę dla juniorów niż pupil sąsiada.
Jak karmić kilkutygodniowego szczeniaka?
Zastanawiasz się, jak karmić kilkutygodniowego szczeniaka? Musisz wiedzieć, że jego pokarmem w ciągu pierwszego miesiąca powinno być wyłącznie mleko matki. Zawiera ono nie tylko białko i tłuszcz, ale również potrzebne szczeniakowi enzymy, hormony oraz przeciwciała zapewniające odporność. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy maluch nie może przyjmować pokarmu matki, bo ta go odrzuciła, jest poważnie chora czy też nie żyje. W takim przypadku konieczne jest stosowanie preparatu mlekozastępczego. Jeżeli natomiast szczeniak jest przy matce, zadbaj o także o jej dietę. Powinna otrzymywać wysokomięsną karmę bez niepotrzebnych dodatków. Zapewni to pełnowartościowy pokarm maluchowi.
Od kiedy sucha karma dla szczeniaka jest odpowiednia?
Chcesz wiedzieć, od kiedy sucha karma dla szczeniaka jest dobrą decyzją? Otóż warto pamiętać przede wszystkim o tym, że dobrze jest podawać psu mokrą karmę, która zapewnia mu odpowiednie nawodnienie. Sucha karma kusi opiekunów przede wszystkim ze względu na wygodę i oczywiście nie trzeba z niej rezygnować, jeśli jest wysokiej jakości. Kiedy można zacząć ją wprowadzać do diety szczeniaka? Pierwsze próby można podjąć, gdy szczenię ukończy już miesiąc życia. Wszystko musi jednak odbywać się stopniowo. Miesięczny pies nadal powinien pić mleko matki. Karma może stanowić dodatek do diety.
Wskazane jest, aby zacząć od niewielkich ilości karmy. Zazwyczaj na początek dobrze sprawdza się mokra karma, której nie trzeba gryźć. Poza tym ma ona konsystencję, która zachęca szczeniaka do jedzenia. Z czasem można spróbować mieszać karmę mokrą i suchą. Dobrym rozwiązaniem jest też namaczanie suchej karmy, ewentualnie dodatkowo jej rozgniatanie. Oprócz tego pamiętaj, aby wybierać suchą karmę przeznaczoną dla juniorów. Zazwyczaj występuje ona w postaci niewielkich krokietów, które nie sprawiają maluchowi trudności podczas jedzenia.
Sucha karma w trakcie odsadzenia
Kiedy szczenię ma od około 6 do 8 tygodni, jest w okresie tzw. odsadzenia. Wówczas możesz podawać mu coraz więcej stałego pokarmu. Jeśli maluch dostaje suchą karmę, wolno Ci nieco mniej ją nawilżać. Zastanawiasz się, od kiedy sucha karma dla szczeniaka nie musi być tylko dodatkiem? Otóż jest to odpowiedni moment. Gdy piesek nauczy się już gryźć, możesz całkowicie zrezygnować z jej namaczania. Pamiętaj jednak, że musi mieć stały dostęp do wody. Poza tym dietę warto urozmaicać również mokrą karmą.
Jakich pokarmów nie można podawać szczeniakowi?
Chcesz wiedzieć, jakich pokarmów unikać w diecie szczeniaka? Tak naprawdę lista produktów zakazanych dotyczy również dorosłych psów. Przede wszystkim musisz pamiętać, że pies nie powinien jeść wszystkiego, co masz w domu. Podawanie zwierzakowi resztek z obiadu nie jest dobrym rozwiązaniem. Niektóre produkty mogą poważnie mu zaszkodzić, dlatego koniecznie zrób zapasy wysokiej jakości karmy. Część osób decyduje się na dietę surową lub gotowaną, ale wówczas trzeba pamiętać o prawidłowej suplementacji, co z początku może sprawiać trudności. Poza tym wystrzegaj się zbyt częstego podawania przysmaków. Powinny one stanowić jedynie nagrodę, a nie część codziennej diety.
Bez wątpienia odpowiednie żywienie szczeniaka ma duże znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Warto wiedzieć, kiedy można wprowadzać do jego diety suchą i mokrą karmę. Jeżeli skorzystasz z naszych rad, Twój szczeniak na pewno będzie dostawał właściwe pożywienie.