do kasy suma: 0,00 zł
Promocje
NP SC White Dogs Grain Free White Fish ALL LIFE STAGES ALL SIZES 4 kg
NP SC White Dogs Grain Free White Fish ALL LIFE STAGES ALL SIZES 4 kg

88,50 zł

Cena regularna: 177,00 zł

Najniższa cena: 88,50 zł
OP.
NP Puppy kurczak & królik 400g
NP Puppy kurczak & królik 400g

14,45 zł

Cena regularna: 17,00 zł

Najniższa cena: 14,45 zł
OP.
NP SC VET Dermatosis Salmon Adult All Breeds 10 kg
NP SC VET Dermatosis Salmon Adult All Breeds 10 kg

217,50 zł

Cena regularna: 435,00 zł

Najniższa cena: 435,00 zł
OP.
MISOKO Jednorazowa pielucha dla suczek roz.M 12 szt. PIESKI KOLOROWE
O zapachu brzoskwini
MISOKO Jednorazowa pielucha dla suczek roz.M 12 szt. PIESKI KOLOROWE O zapachu brzoskwini

39,20 zł

Cena regularna: 56,00 zł

Najniższa cena: 56,00 zł
OP.
NP Puppy jagnięcina 200g
NP Puppy jagnięcina 200g

9,35 zł

Cena regularna: 11,00 zł

Najniższa cena: 9,35 zł
OP.
NP LS Sensitive Digestion Tuna soup for cats 140ml
NP LS Sensitive Digestion Tuna soup for cats 140ml

6,80 zł

Cena regularna: 8,00 zł

Najniższa cena: 6,80 zł
OP.
NP Puppy jagnięcina 400g
NP Puppy jagnięcina 400g

14,45 zł

Cena regularna: 17,00 zł

Najniższa cena: 14,45 zł
OP.
NP Lifestyle GF Salmon & Krill Starter All Breeds 1,5kg
NP Lifestyle GF Salmon & Krill Starter All Breeds 1,5kg

34,40 zł

Cena regularna: 43,00 zł

Najniższa cena: 43,00 zł
OP.
MISOKO Jednorazowa pielucha dla psa roz.S 12 szt. PIESKI SZARE
Z węglem bambusowym, o zapachu lawendy
MISOKO Jednorazowa pielucha dla psa roz.S 12 szt. PIESKI SZARE Z węglem bambusowym, o zapachu lawendy

35,70 zł

Cena regularna: 51,00 zł

Najniższa cena: 51,00 zł
OP.
NP Mini Senior Poultry 2 kg
NP Mini Senior Poultry 2 kg

41,65 zł

Cena regularna: 49,00 zł

Najniższa cena: 49,00 zł
OP.
NP Lifestyle GF White Fish Adult Cat 400g
NP Lifestyle GF White Fish Adult Cat 400g

11,20 zł

Cena regularna: 16,00 zł

Najniższa cena: 11,20 zł
OP.
Araton Salmon Cat Adult 15 kg
Araton Salmon Cat Adult 15 kg

156,40 zł

Cena regularna: 184,00 zł

Najniższa cena: 138,00 zł
OP.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak często wymieniać żwirek w kuwecie? Co warto na ten temat wiedzieć?

Jak często wymieniać żwirek w kuwecie? To pytanie zadaje sobie wielu posiadaczy kotów. Trudno się temu dziwić. Są to zwierzęta bardzo wymagające w kwestii higieny i pielęgnacji. Wymiana żwirku jest dla nich bardzo ważna. Dodatkowo musi być wykonana w sposób, który u zwierząt nie powoduje stresu czy dyskomfortu.

Jak duże znaczenie ma dla kotów kuweta?

Dla kotów czystość jest bardzo ważna. Dlatego utrzymanie odpowiedniej higieny kuwety ma ogromne znaczenie. Jak często należy wymieniać żwirek w kuwecie?

Koty uczą się z kuwety korzystać w zasadzie od najmłodszych lat. Dlatego przedmiot ten musi zawsze zapewniać im dobre warunki higieniczne. W przeciwnym wypadku zwierzak może zacząć chorować lub załatwiać się w innym miejscu. Zresztą regularne czyszczenie kuwety pozwala na kontrolowanie ilości moczu i kału kota. Można określić z łatwością np. czy zwierzę ma biegunkę. Poza tym systematyczne usuwanie odchodów pomaga zapobiegać wielu chorobom m.in. toksoplazmozie.

Ile kuwet powinien mieć kot?

Wielu ekspertów zaleca, aby każdy kot miał dwie kuwety. Są to zwierzęta wymagające w kwestii higieny i lubią mieć dwie kuwety - jedną do oddawania moczu i drugą do wypróżniania. To zresztą ułatwia ich utrzymanie w czystości.

Poza tym, gdy w domu znajduje się kilka kotów, każdy z nich powinien mieć swoje własne kuwety. Należy zachować ostrożność przy ich wypełnianiu. Żwirku nie może być za mało lub zbyt dużo. Wystarczy taka ilość, która pozwoli kotu na zakopanie swoich odchodów.

Żwirek dla kota i jego rodzaje

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów żwirków dla kota. Warto wiedzieć co nieco na ich temat. Zresztą od tego zależy w dużej mierze częstotliwość ich wymiany. Co ciekawe, niektóre koty są uczulone na określony typ piasku. Z tego powodu czasem wskazana jest konsultacja weterynaryjna.

Najtańszą propozycją jest żwirek niezbrylający, który nie ma efektu wiążącego. Dlatego niekiedy niezwiązany mocz rozlewa się po całej kuwecie. Ta bywa trudna do utrzymania w czystości. W tym przypadku odchody i mocz trzeba usuwać bardzo często. Raz dziennie to zdecydowanie za mało. Żwirek zbrylający jest nieco droższy, ale za to zamienia mocz w niewielkie granulki. Jest bardziej praktyczny, bo zagęszcza odpady i znacznie ułatwia czyszczenie kuwety.

Żwirek silikatowy w kryształach lub perłach jest bardzo drogi. Składa się z żelu krzemionkowego - silikażelu. To piasek chłonny i wiążący, który może skutecznie eliminować nieprzyjemne zapachy. Ma biały kolor i pod wpływem kontaktu z moczem staje się żółty. Wiadomo więc, jak często usuwać odchody kota. Mimo to niektóre zwierzęta go nie tolerują.

Warto też wspomnieć o drogim żwirku ekologicznym. To produkt niezwykle innowacyjny, bo składa się z włókien roślinnych. Te mają działanie wiążące, ale czasem przyklejają się do łap i ogona kota. Dla niektórych zwierząt mają zapach trudny do zaakceptowania.

Jak często trzeba wymieniać żwirek w kuwecie?

Zatem jak często wymieniać żwirek w kuwecie? Sporo zależy od stopnia jego zabrudzenia. Dlatego nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Warto oczywiście po swoim zwierzaku sprzątać codziennie i to niezależnie od rodzaju stosowanego żwirku.

Poza tym w przypadku żwirku niezbrylającego się wymiana zalecana jest 1-2 razy na tydzień. Przy żwirku zbrylających wymiana odbywać się może raz na miesiąc, ale warto też mieć na uwadze stopień zabrudzenia. Jeśli w kuwecie nie ma odpowiednich warunków higienicznych, koty zaczynają załatwiać się poza nią.

W jaki sposób utylizować żwirek?

Niestety w większości przypadków żwirku nie można utylizować w toalecie. Żwirek zbrylający jest nawet w stanie trwale zatkać odpływ. Dlatego po zużyciu żwirek najlepiej wyrzucić do kosza na śmieci - do odpadów zmieszanych. Wyjątkiem są żwirki z włókien roślinnych. Te można często spuszczać w toalecie lub wrzucać do kontenera bio. Zazwyczaj stosowana informacja na temat sposobu utylizacji danego żwirku znajduje się na jego opakowaniu.

Dlaczego kot nie chce załatwiać się w kuwecie?

Czasem zdarza się tak, że kot załatwia się poza kuwetą. Może to mieć wiele przyczyn. Niekiedy powodem jest stres lub problemy zdrowotne. Bywa jednak i tak, że kuweta jest zbyt brudna, a żwirek wymieniany za rzadko.

Żwirki zapachowe niestety wiele kotów odrzucają. Sporo zwierząt za nimi nie przepada. Warto wówczas sięgnąć po produkty o neutralnym zapachu. Dodatkowo koty o bardzo wrażliwych opuszkach nie lubią często żwirku silikatowego. Jego ziarna są bowiem dość ostre. Zresztą takie żwirki szeleszczą w czasie zakopywania, co również bywa problematyczne.

Zdarzają się przypadki, gdy kot roznosi żwirek z kuwety po całym domu lub mieszkaniu. Niektóre rodzaje żwirku przyklejają się do kocich łapek i sierści. Dotyczy to m.in. żwirków z włókien roślinnych. Rozwiązaniem mogą być tutaj specjalne maty służące do zatrzymywania żwirku. Wystarczy je od czasu do czasu wytrzepać, aby pozbyć się problemu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl