Prędzej czy później każdy właściciel psa stanie przed nieuchronnym zadaniem - kąpielą. Obowiązek ten będzie powtarzał się wiele razy i dlatego warto zadbać, by czynność ta była prosta i przyjemna dla obydwu stron. Jak to zrobić? Najważniejsze, to wybrać odpowiedni szampon. Utrzymanie czystości i higieny u zwierzaka ma ogromne znaczenie i dlatego warto dowiedzieć się, jaki szampon dla psa jest najlepszy. Na rynku istnieje wiele preparatów dla czworonogów, jednak nie wszystkie będą właściwe dla Twojego pupila.
Szampon dla psa musi odpowiadać potrzebom skóry i sierści
Jak się zapewne domyślasz, pielęgnacja ma ogromny wpływ na wygląd Twojego psa. Jednak nie tylko o prezencję zewnętrzną tu chodzi, a również o jego zdrowie. Najłatwiej to zrozumieć, myśląc o sierści i skórze pupila w kategoriach ludzkich. Czy na przetłuszczone włosy będziesz stosował takie same preparaty, jak na łamiące się końcówki? Czy skóra atopowa wymaga tego samego szamponu, co ta podatna na wysuszenie? Tak samo jest w przypadku Twojego czworonoga. Może gołym okiem tego nie widać, ale źle dobrany specyfik może być niebezpieczny dla zwierzęcia. A więc, jaki szampon dla psa kupić? Taki, który wspomaga utrzymywanie właściwego pH skóry oraz chroni przed bakteriami chorobotwórczymi. Produkt stworzony dla czworonoga zadba o odpowiednie nawilżenie, regenerację i sprężystość sierści, a dodatkowo ułatwi rozczesywanie.
Kiedy psy potrzebują szamponu?
A właściwie - kiedy psy potrzebują kąpieli. Odpowiedź jest niejednoznaczna. Po pierwsze, trudno określić odpowiedni moment, by zacząć w ogóle kąpiele przeprowadzać. W zależności od predyspozycji rasowych, może to nastąpić dopiero po pierwszym roku życia. Średnio przyjęło się, że z myciem trzeba czekać do 6 miesiąca - wtedy u Twojego psa wykształci się pełen układ odpornościowy. Zanim zdecydujesz, że już czas na kąpiel, skonsultuj ze specjalistą tę kwestię, zwracając uwagę na rasę, typ okrywy włosowej i pozostałe istotne uwarunkowania, takie jak rodzaj skóry i sierści.
Jak przeprowadzać kąpiel?
Gdy nastąpi już odpowiedni moment w rozwoju fizycznym zwierzaka, następuje ważny okres przygotowania i przeprowadzania pierwszych kąpieli. Żeby obie strony czuły się komfortowo, zaopatrz się w matę antypoślizgową, która zapewni psu stabilność w wannie. Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody - około 38 st. C. Zwierzę koniecznie wyszczotkuj, dzięki czemu dotrzesz szamponem do całej powierzchni skóry. Kąpiel zaczynaj od tyłu i przesuwaj się stopniowo w kierunku głowy, jednak staraj się pominąć głowę zwierzęcia. Woda z szamponem nie powinna trafić do oczu. Przez około 7 minut staraj się masować skórę pokrytą szamponem - po to, by dokładnie rozprowadzić kosmetyk i pozwolić mu działać. Osuszaj ręcznikiem najlepiej miejscowo, by uniknąć otarć.
Jaki szampon dla psa wybrać?
Teraz przedstawimy kilka zasad, którymi należy kierować się podczas wyboru najlepszego szamponu. Pierwszą z nich jest skład. Sprawdzaj dokładnie, czego producent używał i czy bazą są składniki naturalne. Psy nie lubią kąpieli, bo przez to tracą swój zapach. Jak możesz sobie wyobrazić, choć sztuczne szampony oferują niesamowite efekty wonne, jednak osiągają to kosztem dobrego samopoczucia psa, a często nawet i jego zdrowia! W składzie dobrego szamponu nie znajdziesz parabenów, perfum, alkoholu, SLS czy barwników, a jego produkcja opiera się na składnikach naturalnych. Zwróć również uwagę na zapach samego szamponu - powinien być bardzo delikatny, ledwo wyczuwalny, bo inaczej podrażni węch psa. Zwierzaki potrzebują również wyższego niż ludzie pH. Dla skóry ludzkiej prawidłowe pH wynosi między 5,4 a 5,9. Z kolei skóra psów aż 7 do 7,3!
Rodzaje szamponów dla psów
Na rynku istnieje wiele rodzajów specyfików, które są dostosowane do potrzeb Twojego czworonoga. Przy wyborze odpowiedniego pamiętaj zwrócić uwagę przede wszystkim na te, które nie będą szkodzić zwierzakowi! Jeśli Twój pies ma problemy z alergią, szukaj propozycji wśród szamponów hipoalergicznych. W ich składzie znajdziesz między innymi kwas tłuszczowy lub mocznik. Jeśli zależy Ci na jak najlepszym wyglądzie, przyjrzyj się szamponom dla psów krótko lub długowłosym. Dzięki temu będziesz miał pewność, że włosy będą odżywione aż do ostatniego centymetra. Kolejny rodzaj preparatów to szampony antybakteryjne i przeciwłojotokowe - jeśli weterynarz zalecił Ci wspomóc swojego psa w walce z takimi przypadłościami, wybieraj specyfiki z tych kategorii.
Jaka jest cena szamponu dla psa?
Istnieje tak wiele produktów na rynku, że trudno jest określić jedną właściwą, średnią cenę dla najlepszych szamponów. W zależności od potrzeb Twojego psa, może się ona znacznie różnić. Jak już się domyślasz, wcale nie musi być tak, że bardzo drogi specyfik będzie idealny dla każdego, tylko dlatego, że kosztuje 400 złotych! Spójrz chociażby na naszą ofertę - w przystępnej cenie znajdziesz u nas szampony z różnych kategorii, dla mniej i bardziej wymagających psów. Jaka w takim razie powinna być cena szamponu? Taka, by odpowiadała dobremu składowi. Oczywiście znajdziesz szampony za 20 złotych, ale mogą one bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Cena specyfiku z przemyślanym składem waha się od około 50 do 150 złotych - im większe potrzeby Twojego psa, tym bardziej skomplikowana odpowiadać mu będzie formuła.