Pielęgnacja sierści psa to wbrew pozorom nie tylko jej czesanie. Oczywiście regularne szczotkowanie to podstawa, ale trzeba też sięgnąć po odpowiednie kosmetyki dla zwierząt. Poza tym bardzo istotnym elementem opieki nad psem jest jego prawidłowe odżywianie. To źródło czystej, zdrowej skóry i mocnych włosów. Zatem jak powinna wyglądać kompleksowa pielęgnacja sierści psa?
Czy pielęgnacja sierści psa jest czasochłonna?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy pielęgnacja sierści psa jest trudna i czasochłonna. W praktyce sporo zależy od jego rasy czy ogólnego stanu zdrowia. Zwierzęta długowłose wymagają oczywiście znacznie więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż psy krótkowłose i takie, które nie mają podszerstka. Nie bez znaczenia jest tutaj również temperament czworonoga i miejsce jego zamieszkania. Psy, które lubią się na co dzień tarzać w błocie, muszą być o wiele częściej kąpane niż te, które najchętniej wylegują się na kanapie.
Najlepiej jest swojego psiaka już od samego początku przyzwyczajać do różnego rodzaju zabiegów higienicznych. Najprostsza sprawa jest ze szczeniakami. Trudniej bywa ze zwierzętami adoptowanymi np. ze schronisk. W tym przypadku najpierw trzeba zdobyć ich zaufanie, aby kąpiel nie była dla nich przeżyciem traumatycznym, stresującym.
Jakie kosmetyki wybrać, aby w pełni zadbać o sierść swojego psa?
Niestety wciąż pielęgnacja sierści psa jest traktowana po macoszemu. Rzeczywiście są psy mało wymagające w tej materii. Jednak osoby, które zdecydowały się na zakup lub adopcję psiaka, powinny o niego w odpowiedni sposób zadbać. Podstawą jest zakup odpowiednich kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla psów.
Zacząć warto od szamponu - najlepiej opartego na naturalnych składnikach. Doskonale wypadają tutaj produkty marki Tauro Pro Line. Healthy Coat to szampony naturalne, które sprawdzają się w przypadku każdego rodzaju sierści. White Coat to z kolei szampony specjalistyczne, które wzmacniają sierść białą.
Kolejnym ważnym kosmetykiem służącym do pielęgnacji sierści psa jest odżywka. Może być to produkt, który nie wymaga spłukiwania. Poza tym można się zaopatrzyć w specjalne wody zapachowe dla psów, nabłyszczające maski i balsamy do sierści. Oferta marki Tauro Pro Line jest w tym zakresie bardzo szeroka, a przy tym są to kosmetyki, które nie zawierają silnych środków chemicznych - barwników, parabenów, alkoholu.
Jak zadbać o swojego psa od środka?
Nawet najlepsze kosmetyki niewiele pomogą, gdy pies będzie kiepsko odżywiony. Dieta czworonoga musi być w odpowiedni sposób zbilansowana. Jego pożywienie w formie karmy suchej i mokrej powinno spełniać zapotrzebowanie na niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze, minerały i witaminy. Dla psów warto wybierać karmy, które nie zawierają zbędnych dodatków zbożowych, ale bogate w białko wysokiej jakości. Unikać trzeba sztucznych barwników i konserwantów. Doskonałym wyborem są karmy Nature’s Protection Lifestyle oparte na naturalnych składnikach oraz Nature’s Protection Superior Care produkowane w dużej mierze z myślą o zwierzętach z nietolerancjami pokarmowymi czy zmagającymi się z problemami układu trawiennego.
Czy psy wymagają dodatkowej suplementacji?
Nie da się ukryć, że sporo witamin ma duże znaczenie z punktu widzenia zdrowia i kondycji sierści psa. Jednak, gdy czworonóg otrzymuje wartościową karmę, która zawiera wszystkie najważniejsze składniki, dodatkowa suplementacja wcale nie jest potrzebna.
Karmy Nature’s Protection: Superior Care i Lifestyle w pełni pokrywają zapotrzebowanie psa. Po suplementy warto sięgnąć jedynie w przypadku zwierząt chorych, które mają pewne problemy skórne lub są karmione w nieodpowiedni sposób. To jednak dobrze jest wcześniej skonsultować z weterynarzem.
Pielęgnacja sierści psa - w jakie akcesoria trzeba zainwestować?
Wiadomo już, że dobra karma i odpowiednie kosmetyki pozwalają na utrzymanie sierści psa w odpowiedniej kondycji. Nie można jednak zapominać o zakupie odpowiednich akcesoriów. W co trzeba się obowiązkowo zaopatrzyć?
Podstawą jest szczotkowanie psa. Do wyboru jest w tym przypadku całkiem sporo szczotek. Należy postawić na model dopasowany do włosa okrywowego psiaka. To włos widziany na zewnątrz, bo przy skórze znajduje się tzw. podszerstek. Przydać się też może furminator. Jest to forma zgrzebła wykorzystywanego do usuwania jednocześnie podszerstka i włosa okrywowego. Furminator na ogół daje lepsze efekty niż standardowa szczotka. Umożliwia bowiem skuteczne usuwanie owłosienia już obumarłego. Czasem można też sięgać po grzebień.
Poza tym warto zwrócić uwagę na gumowe rękawice pielęgnacyjne. Służą one do usuwania zanieczyszczeń, włosów i podszerstka. Są stosowane podczas kąpania psa, a dokładniej rozprowadzania szamponu. Ostatnim istotnym elementem są specjalne nożyczki do sierści. Przy ich pomocy można szybko podciąć sierść na łapach lub włosy, które wpadają czworonogowi do oczu.